نصیر بوشهر – بهرام نکیسا – از آنجائیکه در آستانه برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و همچنین انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری قرار داریم بر شدم تا مجددا با بازخوانی برخی از یادداشت های گذشته قدری بدلیل اهمیت موضوع مصدع خوانندگان محترم و ارجمند نصیر بوشهر گردم . با بررسی اوضاع و احوال […]

نصیر بوشهر – بهرام نکیسا – از آنجائیکه در آستانه برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و همچنین انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری قرار داریم بر شدم تا مجددا با بازخوانی برخی از یادداشت های گذشته قدری بدلیل اهمیت موضوع مصدع خوانندگان محترم و ارجمند نصیر بوشهر گردم .
با بررسی اوضاع و احوال شرایط کشور و اقتصاد مان که چه بسا محصول یک دولت هم نباشد در می یابیم که بیش از پیش لازم است همه ارکان کشور و ملت برای پیشرفت ایران اسلامی جهادی اندیشه ، هوشمندانه عمل و تلاش نمایند . یکی از آن اقدامات انتخاب های خوب و درست است . نه انتخاب هائی با ضرب و زور پول !
حضور مسئولانه و با شکوه و هوشمندانه در انتخابات موجب می گردد هرگز اقلیت بر اکثریت حاکم نگردد و اصحاب زرو زور نتوانند جایگاه های مهم را تصرف نمایند .
لازم است که در این راه یک مهم هرگز فراموش نگردد که جامعه امروز ما شدیدا نیازمند ادبیات صادقانه و خالصانه سالهای آغازین انقلاب است . سالهائی که دروغ وجود نداشت . ادبیاتی که ریشه در اعتقادات دینی و آداب و سنن و فرهنگ کهن این سرزمین دارد .
با توجه به شرایط کشور در دو دهه گذشته باید برای رشد اقتصادی کشور ده سال مستمر بطور شبانه روز تولید ایده ، کار و تلاش توسط دلسوزان کشور صورت پذیرد تا اقتصاد کشور ، اشتغال جوانان و زندگی و معیشت مردم بهبود و سامان یابد . برای تحقق این مهم و موفقیت در عرصه اقتصاد ملی نیاز است که با نظارت و مراقبت ، از رشد فساد در سیستم های کشور نیز جلوگیری به عمل آید .
ما نیازمند انسان هائی در عرصه های گوناگون کشور ، انتصابی و انتخابی هستیم که بی کینه قلم زنند و بی طمع خدمت کنند و از حساب و کتاب در دنیا و آخرت غافل نباشند .
فساد از آن روزی در کشور ریشه دوانید که مسابقه زراندوزی و مانور تجمل نه از راه تولید و تلاش و کار بلکه از محل واسطه گری و بعضاً چپاول جیب ملت باب شد !
درست اززمانی که گفتند برای توسعه اقتصاد کشور پول یک استکان چاهی دادن اشکال ندارد !؟ فساد در برخی جاها متاسفانه توجیه شد .
خدا از سر تقصیرات کسانی که اشرافی گری را در این کشور باب کردند و آنانی که آنروزها آن گونه حمایت کردند و منتقدین را ضد همه چیز می نامیدند و حالا امروز همانها به گونه ای دیگر عمل و اظهار نظر می نمایند و منتقدین دیروز را امروز با اتهاماتی دیگر به حاشیه می رانند و حذف می نمایند . انشاالله خداوند از سر تقصیرات آنان در این ماه مبارک رمضان بگذرد و خدا آنانی را که هنوز اصرار بر ترویج فرهنگ اشرافی گرای دارند را به راه راست هدایت فرماید .
به فرهنگ مبارزه با مصرف گرائی طی سالهای گذشته بی توجهی شدید گردید و به همان اندازه از فرهنگ انقلاب که برای تولید و مبارزه با خام فروشی بود ، فاصله گرفته شد . لازم است که توجه داشته باشیم هرچه به آتش تقاضا در جامعه بیشتر دامن زده شود اقتصادی مثل اقتصاد ما بیشتر آسیب می بیند زیرا مشکل اقتصاد ایران مشکلی چند دهه ای است .
برای برخورداری از اقتصاد ملی ، پویا و توانا به شوراها و دولتی ملی ، مومن و پاکدست نیازمندیم . کشور نیازمند مدیریت سالم ، صالح ، دانا و مردمی است .
توسعه و پیشرفت کشور چشم به راه سرمایه های انسانی توسعه خواه است . امروز سو تدبیر ، هزینه هائی جبران ناپذیری را بر کشور وارد نموده که دل هر انسان دلسوز وطن پرست را بدرد می آورد .
در کشور و همین استان خودمان بوشهر اگر بخوبی و بدون تعصب و با چشم باز طی دو دهه گذشته بنگریم خواهیم دید که چه تعداد سرمایه های انسانی از راست و چپ ، اصولگرا و اصلاح طلب ، مستقل و حزب اللهی دلسوز پیشرفت کشور و استان بدلیل اینکه مرید چشم وگوش بسته نمی بودند در بایگانی ها خاک خورند .
چرا برخی از آقایان محترم مسئول در جامعه نمی خواهند ببینند و بپذیرند که آنان مسئولند و باید پاسخگو باشند . نابسامانی ها و ناکارآمدی های موجود محصول متولیان بی تدبیر می باشد . متولیانی که سیاست های خوب را به زشت ترین شکل ممکن اجرا می نمایند .
دو نمونه از اجرای بد سیاست های خوب یکی اجرای طرح هدفمندی یارانه ها در دولت دهم و دیگری واقعی کردن قیمت بنرین در دولت دوازدهم می باشد .
طبقه فرودست و حاشیه نشینی امروز که تا دیروز در زادگاه خود مولد بودند قربانی سیاست های تعدیل اقتصادی گردیدند . سیاست هائی که با اصول اولیه انقلاب و شکل گیری و تشکیل جمهوری اسلامی فرسنگ ها فاصله دارد .
هرگاه افراد فرصت طلب ، مادی وکاسب در جمع افراد دلسوز مردم و کشور و سیستم های تصمیم گیری و تصمیم سازی نفوذ نمایند بیشترین آسیب بر مردم و جامعه ودموکراسی وارد می گردد . پس می بایست در انتخابات پیش رو چه شوراهای اسلامی و چه ریاست جمهوری بیش از گذشته هوشمندانه انتخاب و عمل نمائیم .
وقتی پول مسیر دموکراسی را در انتخابات ها تغییر دهد باید همه بترسند و نباید انتظاری بهتر از اوضاع امروز جامعه را داشت .
امروز پولهای کثیف درعرصه سیاست و انتخابات ها نقش زرو سیم ، درهم و دینار آنروز شام را دارند . همه خوانده و شنیده ایم که آن پولهای کثیف چگونه حقیقت را به قربانگاه برد .
براستی فساد چگونه و از کجا می آید ؟
چرا می آید؟
چطور فراگیر می شود ؟
چگونه باید با این بلای ویرانگر مواجه شد ؟
تنها با نیروی انسانی ماهر و کارگزاران هوشمند ، دست پاک و تولید کننده ایده وکار می توان اقتصاد کشور را نجات داد . نه با شعار . ما شعار می دهیم که با فساد مبارزه می کنیم و هر کس بوق و زنگ فسادی را در جامعه بصدا در آورد پاداش می دهیم اما هر گاه کسی فسادی را شناسائی نمود با ظرافتی هر چه تمام تر او را به حاشیه و یا به بیرون از سیستم پرتاب می نمائیم.
درست از روزی که عبادتی مقدس چون فکر نمودن و کار کردن در جامعه کم ارزش گردید و به تعبیری کنار گذاشته شد و نیروی انسانی کشور با آموزش در مراکز علمی دانشگاهی و فنی و حرفه ای به سرمایه انسانی مبدل نگردید اقتصاد ملی مان آسیب پذیر گردید . به دانشگاه هائی نیاز داریم که کارآفرین تربیت نماید . به مراکز آموزش فنی و حرفه ای نیاز داریم که حقیقتا نیروی کار آچار بدست و تکنسین بازار کار داخل و خارج کشور را تربیت و تامین نماید .
برای پیشرفت کشور و استانی سرشار از منابع خدا داد همچون بوشهر باید بیش از پیش دست های یکدیگر را محکم بگیریم آنسان که غواصان شهید در والفجر هشت و کربلای چهار و خط شکنان خط مقدم در کربلای پنج در میان امواج متلاطم اروند دست های یکدیگر را گرفته بودند و با گام های استوار حماسه ها را خلق نمودند .
شهدائی که خیلی از ماها امروز بواسطه عملکردمان باید شرمنده آنان باشیم .
نباید اجازه داد تا رسوخ موریانه های فساد پایه های کشور را بیش از این سست و فضای جامعه را مسموم و عفن نماید .
نباید گذاشت که انقلاب و کشور بدست نا اهلان و نامحرمان عوام فریب افتد .
باید ارزش ها انسانی و دینی را در زندگی و جامعه مان استوار سازیم وبیش از گذشته نسبت به یکدیگر روادار و صبور باشیم .
پیشرفت یک کشور و استان از دل گذشت و گفتگو در می آید . روحیه و ظرفیت گذشت از یکدیگر داشتن برای عبور از بحران ، اصلی مهم و اساسی است .

  • منبع خبر : نصیر بوشهر